Ο Ολυμπιονίκης του Χάλκινου Χάλκινου Νείλου Γουίλσον είναι μια αγγλική καλλιτεχνική αθλήτρια Αυτή η βιογραφία προφίλ της παιδικής του ηλικίας,
Αθλητές

Ο ολυμπιονίκης του Ολυμπιακού Χάλκινου Νείλου Wilson είναι μια αγγλική καλλιτεχνική αθλήτρια. Ο Νείλος άρχισε να ασκεί γυμναστική στο σχολείο και από τη στιγμή που αποφοίτησε, ήταν έτοιμος να παρουσιάσει τις δεξιότητές του στα μεγάλα πρωταθλήματα. Τον Μάρτιο του 2014, ο Νείλος συμμετείχε στο Βρετανικό Πρωτάθλημα Νέων και αναδείχθηκε νικητής, βοηθώντας τον εαυτό του να κερδίσει το βραβείο Young Sportsman Male εκείνο το έτος. Στο πρωτάθλημα της Κοινοπολιτείας το 2014, που πραγματοποιήθηκε στη Γλασκώβη της Σκωτίας, διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο βοηθώντας την ομάδα του να κερδίσει ένα χρυσό μετάλλιο. Κέρδισε επίσης τέσσερα μετάλλια για τον ίδιο, συμπεριλαμβανομένων δύο χρυσών μετάλλων. Στη συνέχεια κέρδισε ένα ρεκόρ πέντε χρυσά μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυμναστικής Νέων, καθιστώντας έναν τοπικό διασημότερο στην Αγγλία. Οι υψηλές δεξιότητές του, ενώ χρησιμοποιούσαν το οριζόντιο μπαρ, τον καθιστούσαν βασικό πρωταθλητή στους Αγώνες της Κοινοπολιτείας. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016, κέρδισε ένα χάλκινο μετάλλιο στην ίδια κατηγορία. Ήταν επίσης ένα σημαντικό μέρος του αργυρό μετάλλιο που κέρδισε βρετανική ομάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυμναστικής 2015.

Παιδική και πρώιμη ζωή

Ο Νείλος Γουίλσον γεννήθηκε στο Λιντς της Αγγλίας στις 17 Ιανουαρίου 1996 στους Neil και Sally Wilson. Αυτός μεγάλωσε μαζί με την μικρότερη αδερφή του, τη Joanna, που επίσης συμβαίνει να είναι γυμναστής ενθουσιώδης και εθνικός παίκτης.

Ενώ ήταν παιδί, ο Νείλος δεν ενδιαφερόταν πραγματικά για το άθλημα. Στην πραγματικότητα, αργότερα παραδέχθηκε ότι ήταν ένα πολύ αδέξια παιδί και ότι η τοποθέτησή του θα οδηγούσε συχνά τους γονείς του να ανησυχούν για το μέλλον του. Η αδεξιμότητά του τον είχε επίσης τραυματίσει πολλές φορές που οδήγησε σε κάποιες μόνιμες ουλές.

Για να τον κάνει να αντιμετωπίσει την αδεξιμότητά του και να τον κάνει να χειρίζεται καλύτερα, οι γονείς του τον εντάχθηκαν σε μια τάξη γυμναστικής και αυτό ήταν όταν έδειξε ενδιαφέρον για το άθλημα.

Οι προπονητές του είδαν κάποια πιθανότητα σε αυτόν και άρχισαν να δουλεύουν μαζί του. Τον έσπρωξαν σκληρά κάνοντάς τον να περάσει περισσότερες ώρες στην εκπαίδευση καθώς ήθελαν να γυαλίσει τις ικανότητές του πριν από τους Ολυμπιακούς του 2004.

Όμως, στην ηλικία των 10, χτύπησε ένα οδόφραγμα όταν τραυμάτισε τον αγκώνα του, εξαιτίας του οποίου ήταν καταθλιπτικός για μεγάλο χρονικό διάστημα. Όταν τελικά βελτιώθηκε, άρχισε να γυμνάζεται σκληρότερα και τελικά έγινε ο καλύτερος γυμναστής στην ακαδημία. Έτσι άρχισε το ταξίδι του, με το Βρετανικό Πρωτάθλημα Νέων να είναι η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του να δείξει στον κόσμο αυτό που ήταν σε θέση.

Καριέρα

Τον Μάρτιο του 2014, ο Νείλος συμμετείχε στο Βρετανικό Πρωτάθλημα Νέων και αναδείχθηκε νικητής. Η αθλητική ακαδημία του Λιντς τον τιμημένος με το βραβείο Young Sportsman Male για την εκπληκτική του εμφάνιση στο τουρνουά.

Την ίδια χρονιά συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων και έκανε το δικό του όνομα κερδίζοντας πέντε χρυσά μετάλλια. Αυτή η παράσταση του τον κέρδισε ένα σημείο στην εθνική ομάδα για τους Αγώνες της Κοινοπολιτείας που ήταν ακριβώς γύρω από τη γωνία. Προκειμένου να αποδώσει καλά στο τουρνουά, ο Νείλος άρχισε να εργάζεται σκληρά, ξοδεύοντας το μεγαλύτερο μέρος της εκπαίδευσης του χρόνου.

Ο Νείλος ήταν τώρα αναγνωρισμένος ως ανώτερος παίκτης και στους Αγώνες της Κοινοπολιτείας έπαιξε σημαντικό ρόλο στην προσπάθεια να κερδίσει η ομάδα του ένα χρυσό μετάλλιο. Στην ατομική κατηγορία κέρδισε τέσσερα μετάλλια, μεταξύ των οποίων ένα χρυσά μετάλλια και ένα ασημένιο και χάλκινο. Τα γεγονότα που σχετίζονται με την οριζόντια μπάρα αποδείχθηκαν το οχυρό του και εξακολουθεί να είναι ο αρχηγός της Κοινοπολιτείας πρωτοπόρος στην κατηγορία.

Το 2014 αποδείχθηκε υπέροχο για τον Νείλο, καθώς ανέβηκε στην εθνική φήμη, χάρη στις συμπαγείς του εμφανίσεις σε όλα τα γεγονότα στα οποία είχε συμμετάσχει. Το επόμενο σημαντικό γεγονός, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυμναστικής 2015, έδωσε στον Νείλο μια ακόμα σημαντική ευκαιρία να αποδείξει την αξία του .

Δυστυχώς, όμως, δεν μπόρεσε να επαναλάβει την απόδοση της Κοινοπολιτείας, καθώς απέφυγε να κερδίσει μεμονωμένα μετάλλια. Ωστόσο, έπαιξε κρίσιμο ρόλο βοηθώντας την ομάδα του να κερδίσει ένα ασημένιο μετάλλιο. Μερικοί από τους περίπλοκους κανόνες της εκδήλωσης τον κράτησαν από το να κερδίσει οποιαδήποτε μεγάλα μετάλλια και αμέσως γνώριζε ότι έπρεπε να εργαστεί σκληρότερα για να αφήσει μια εντύπωση στα μεγαλύτερα τουρνουά.

Το σημαντικότερο έτος της καριέρας του πλησίαζε γρήγορα καθώς το μεγαλύτερο όνειρο του Νείλου από τότε που άρχισε να ασκεί γυμναστική ήταν να κερδίσει ένα ολυμπιακό μετάλλιο για τη χώρα του. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2016 του έδωσαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσει το όνειρό του. Έτσι εκπαιδεύτηκε σκληρότερα και προκειμένου να προετοιμαστεί για το γεγονός, συμμετείχε στο AT & T American Cup τον Μάρτιο του 2016.

Αλλά δεν είχε καλές επιδόσεις και αγωνίστηκε σε όλο τον ανταγωνισμό, ο οποίος συναντήθηκε ως μεγάλο χτύπημα. Βρίσκεται στην πέμπτη θέση με μια αξιοπρεπή απόδοση στα παράλληλα μπαρ, που δεν ήταν καν ο ρόλος του.

Με μόνο δύο μήνες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ενέτεινε περαιτέρω την εκπαίδευσή του και ελπίζει για μια θέση στην εθνική ομάδα. Δεδομένου ότι είχε κακή εκτέλεση στα τουρνουά που ολοκληρώθηκαν πρόσφατα, δεν ήταν σίγουρος αν θα κερδίσει τον εαυτό του ένα σημείο στην εθνική ομάδα.

Ωστόσο, ονομάστηκε ως ένα από τα μέλη της ομάδας της αγγλικής ομάδας για να εκπροσωπήσει τη χώρα στη Γυμναστική. Έχει απολαύσει την ευκαιρία και έκανε εξαιρετικά καλά στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Αν και έχασε ένα χρυσό ή ασημένιο μετάλλιο, ένα ολυμπιακό χάλκινο ήταν τόσο καλό όσο οτιδήποτε άλλο για τον νεαρό αθλητή. Με τη νίκη του μετάλλου, έγινε η πρώτη βρετανίδα αθλήτρια για να φτάσει τόσο μακριά στους Ολυμπιακούς Αγώνες στην κατηγορία οριζόντιας μπάρας.

Το επόμενο συμβάν στο ραντάρ του ήταν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυμναστικής 2017. Αυτή τη φορά, ήθελε να φέρει στο σπίτι ένα χρυσό μετάλλιο. Ωστόσο, υπέστη έναν τραυματισμό κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης και που απειλούσε τις πιθανότητές του ακόμη και να εμφανιστεί για το γεγονός. Έχει υποβληθεί ακόμη και σε χειρουργική επέμβαση ως μέρος της θεραπείας του.

Όμως, ο Νείλος, που ήταν μαχητής, ανέκαμψε εγκαίρως και ήταν έτοιμος να συμμετάσχει στο τουρνουά. Αλλά παρά τη σκληρή προσπάθεια, δεν μπορούσε να βρει τις καλύτερες επιδόσεις του. Τελείωσε έκτο στο τέλος του πρωταθλήματος.