Ο Vijender Singh είναι ένας Ινδός επαγγελματίας μπόξερ και επίσης ο πρώτος ινδός μπόξερ για να κερδίσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Αθλητές

Ο Vijender Singh είναι ένας Ινδός επαγγελματίας μπόξερ. Είναι ο πρώτος ινδός μπόξερ που έχει κερδίσει ποτέ ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Singh γεννήθηκε σε μια φτωχή οικογένεια σε ένα χωριό στην πολιτεία Haryana στην Ινδία, αλλά σύντομα έγινε ένας ενθουσιώδης πυγμαχία και ακολουθώντας το παράδειγμα που ο μεγαλύτερος αδελφός του άρχισε να παίρνει σοβαρά την πυγμαχία. Singh είναι ένα προϊόν του τώρα διάσημου Bhiwani εγκιβωτίζοντας λέσχη που βρίσκεται στο Bhiwani και είναι ένα από τα πιο διάσημα μέλη του συλλόγου. Ήρθε στο προσκήνιο μετά από να επιδείξει αξιόλογα στο κατώτερο επίπεδο και η ανώτερη καριέρα του αποχώρησε πολύ νωρίς όταν κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο στους Αφρο-Ασιατικούς Αγώνες. Αργότερα ο Singh κέρδισε μετάλλια στους Αγώνες της Κοινοπολιτείας που διεξήχθησαν στη Μελβούρνη και ακολούθησε το καλύτερο επίτευγμα της καριέρας του όταν κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία middleweight στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Τον Ιούνιο του 2015, ο Vijender Singh έγινε επαγγελματίας, καταλήγοντας έτσι στην ερασιτεχνική του καριέρα, καθώς υπέγραψε πολυετή συμφωνία με τις προωθήσεις Queensberry.

Μπλουζα

Καριέρα

Το 2003 ήταν μια σημαντική ανακάλυψη όσον αφορά την καριέρα του, καθώς ο Singh αναδείχθηκε ο πρωταθλητής πυγμαχίας για τη νεολαία της Ινδίας και αργότερα εκείνη την χρονιά πρωτοεμφανίστηκε αφού κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στους Αφρο-Ασιατικούς Αγώνες που πραγματοποιήθηκε στο Hyderabad της Ινδίας. Την επόμενη χρονιά αντιπροσώπευε την Ινδία στην κατηγορία welterweight στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, αλλά χτυπήθηκε στους αρχικούς γύρους.

Κατά τους Αγώνες της Κοινοπολιτείας 2006 που πραγματοποιήθηκαν στη Μελβούρνη της Αυστραλίας, ο Singh έφτασε στον τελικό στην κατηγορία του αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι και κατέληξε να κερδίσει το χάλκινο μετάλλιο. Την ίδια χρονιά, κέρδισε επίσης το χάλκινο μετάλλιο στους Ασιατικούς Αγώνες που διεξήχθη στη Ντόχα, αλλά κατά τη διάρκεια αυτού του τουρνουά συμμετείχε στην κατηγορία middleweight.

Ο Σινγκ πήγε στη Γερμανία για να εκπαιδεύσει για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου το 2008 και πριν από τη μεγάλη διοργάνωση έκανε καλά στο τουρνουά πυγμαχίας του Προέδρου του Κυπέλλου. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, ο Singh συμμετείχε στην κατηγορία middleweight και μοιράστηκε το χάλκινο μετάλλιο. Στη διαδικασία, έγινε ο πρώτος πυγμάχος από την Ινδία για να κερδίσει ένα ολυμπιακό μετάλλιο. Ένα χρόνο μετά την ολυμπιακή του νίκη Singh κέρδισε ένα άλλο χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ερασιτεχνικής Πυγμαχίας και αργότερα εκείνο το έτος έγινε ο νούμερο ένα στις διεθνείς εγκιβωτίζοντας ένωση middleweight κατάταξης.

Vijender Singh κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο πρωτάθλημα εγκιβωτισμού Κοινοπολιτείας που πραγματοποιήθηκε το 2010 στο Νέο Δελχί. Στους Αγώνες της Κοινοπολιτείας που διεξήχθησαν στο Νέο Δελχί την ίδια χρονιά, ο Singh έχασε στο ημιτελικό υπό αμφιλεγόμενες περιστάσεις, όταν αγκυρώθηκε 4 πόντους για φάουλ για να χάσει 3-4. Καταλήγει να κερδίζει το χάλκινο μετάλλιο. Ωστόσο, στους Ασιατικούς Αγώνες δεν υπήρξαν διαμάχες καθώς κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία middleweight.

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το 2012, ο Vijender Singh έφτασε στους προημιτελικούς, αλλά δεν μπορούσε να κερδίσει κανένα μετάλλιο. Δύο χρόνια αργότερα, ο Singh κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στους Αγώνες της Κοινοπολιτείας που πραγματοποιήθηκε στη Γλασκώβη της Σκωτίας. Την ίδια χρονιά, εμφανίστηκε σε μια ταινία Hindi με τίτλο 'Fugly' αλλά δεν ήταν επιτυχία.

Ο Σινγκ έγινε ο πρώτος ινδός μπόξερ για να μετατραπεί σε επαγγελματία τον Ιούνιο του 2015 και στις 10 Οκτωβρίου πολεμήθηκε τον πρώτο επαγγελματικό του αγώνα ενάντια στο βρετανικό Sonny Whiting, τον οποίο χτύπησε έξω. Ο Singh πολέμησε δύο ακόμα επαγγελματικές μάχες την ίδια χρονιά, μέσω knockouts για να έχει ρεκόρ εκατό τοις εκατό.

Βραβεία & Επιτεύγματα

Η Singh τιμήθηκε με το βραβείο Rajiv Gandhi Khel Ratna το 2009. Είναι η υψηλότερη αθλητική τιμή που δόθηκε από την Ένωση της Ινδίας.

Το 2010, ο Singh απονεμήθηκε το Padma Shri.

Είναι ο πρώτος ινδός μπόξερ που έχει κερδίσει μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Είναι ο πρώτος ινδός μπόξερ που έχει γίνει επαγγελματίας. Ένας επαγγελματίας είναι κάποιος που συμμετέχει σε ιδιωτικά αγώνες πυγμαχίας ως άτομο.