Ο Will Ospreay είναι ένας Αμερικανός παλαιστής που έχει υπογράψει αυτή τη στιγμή στο New Japan Pro-Wrestling (NJPW)
Αθλητές

Ο William Peter Charles, γνωστός επαγγελματικά ως Will Ospreay, είναι ένας γνωστός Αγγλός παλαιστής που υπογράφει επί του παρόντος στη Νέα Ιαπωνία Pro-Wrestling (NJPW). Έχει κερδίσει αρκετά πρωταθλήματα όπως ο πρωτοπόρος IWGP Junior βαρέων βαρών, το παγκόσμιο πρωτάθλημα τηλεόρασης ROH και το πρωτάθλημα WCPW Tag Team. Γεννήθηκε στο Havering, στο Λονδίνο, στο Ηνωμένο Βασίλειο, εκπαιδεύθηκε στο London School της Lucha Britannia της Lucha Libre. Έχει κερδίσει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Lucha Britannia δύο φορές. Ο Ospreay έκανε το ντεμπούτο του στην «Progress Wrestling» όπου έκανε εξαιρετική εμφάνιση, τελικά έγινε πρωτοπόρος της Progress. Αργότερα ξεκίνησε επίσης την πάλη για το Revolution Pro Wrestling όπου μέσα σε λίγα χρόνια κατόρθωσε να κερδίσει το πρωτάθλημα Cruiserweight, αφού νίκησε τον Mike Bailey. Τελικά εισήλθε στην Νέα Ιαπωνία Pro-Πάλη. Μετά από πολλούς αγώνες, πήγε για να κερδίσει το IWGP Junior βαρέων βαρών πρωτάθλημα, αφού νίκησε Yujiro Kushida. Αργότερα μπήκε στον δαχτυλίδι της τιμής όπου νίκησε τον Bobby Fish στον ντεμπούτο του αγώνα και έγινε ο νέος πρωταθλητής παγκόσμιας τηλεόρασης της ROH. Ωστόσο, έχασε τον τίτλο δύο ημέρες αργότερα. Στην καριέρα του μέχρι στιγμής, έχει επίσης παλέψει για άλλες προωθήσεις πάλης όπως η International Pro Wrestling και η Southside Wrestling Entertainment.

Ψηλές αρσενικές διασημότητες

Καριέρα

Ο Will Ospreay έκανε το επαγγελματικό ντεμπούτο του στο «BritWres-Fest» την 1η Απριλίου 2012 με το δαχτυλίδι όνομα Dark Britannico. Πάλεψε για Lucha Britannia για κάποιο χρονικό διάστημα, κατά τη διάρκεια της οποίας κέρδισε δύο φορές το «Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Lucha Britannia».

Στη συνέχεια ο Ospreay άρχισε να παλεύει για την Progress Wrestling. Έκανε αρκετά καλά, κερδίζοντας μια θέση στο τουρνουά Φυσικής Προόδου Σειρά Ι. Ωστόσο, νικήθηκε στον πρώτο γύρο. Μαζί με τον Paul Robinson, σύντομα σχημάτισε την ομάδα ετικεττών «Τα ξίφη του Essex» και έλαβε μέρος στο πρωτάθλημα ομάδας επισήμων προόδου. Ωστόσο, η ομάδα τελικά νικήθηκε. Ο Ospreay συνέχισε να αγωνίζεται αλλά σύντομα κατόρθωσε να νικήσει τον Progress Champion Jimmy Havoc, ζητώντας έτσι τον τίτλο για τον εαυτό του. Έχασε το πρωτάθλημα στον Marty Scurll τον Ιανουάριο του 2016.

Ο Ospreay έκανε το ντεμπούτο του για το Revolution Pro Wrestling τον Φεβρουάριο του 2013. Ξεκίνησε νικητής στον πρώτο αγώνα του με τον Mike Hitchman. Για μια ακόμη φορά σχημάτισε μια συμμαχία με τον Paul Robinson ως Σπαθιά του Essex και άρχισε να παίρνει μέρος σε Αγώνες Tag Team. Η ομάδα κέρδισε τελικά το βρετανικό πρωτάθλημα ομάδων ετικετών στις 15 Ιουνίου 2013, αφού νίκησε την ομάδα «Project Ego». Στη συνέχεια έχασε την ομάδα στην ομάδα «The Inner City Machine Gun» το επόμενο έτος. Το Ospreay κέρδισε επίσης το Βρετανικό Πρωτάθλημα Cruiserweight το 2014.

Το 2016, έκανε το ντεμπούτο του στο New Japan Pro-Wrestling. Πρόκληση Yujiro Kushida για έναν αγώνα για το πρωτάθλημα βαρέων βαρών IWGP Junior, στο οποίο νικήθηκε. Ωστόσο, κατόρθωσε να νικήσει τον Kushida στο βασιλιά της Pro-Wrestling, που πραγματοποιήθηκε τον Οκτώβριο. Αυτό έκανε τον Ospreay το πρώτο βρετανικό πρόσωπο που κέρδισε τον τίτλο.

Τον Νοέμβριο του 2016, ανακοινώθηκε ότι είχε υπογράψει μια αποκλειστική σύμβαση με το Ring of Honor. Κέρδισε τον πρώτο του αγώνα εναντίον του Bobby Fish, καθιστώντας τον νέο παγκόσμιο πρωταθλητή τηλεόρασης ROH. Κατά τη διάρκεια της καριέρας του μέχρι στιγμής, ο Ospreay έχει παλέψει για πολλές άλλες προωθητικές ενέργειες, όπως η Διεθνής Pro Πάλη, η Μελλοντική Πάλη, η Συνολική Συνεχής Πάλη και η Επαγγελματική Πάλη Συμμαχία.

Ο Will Ospreay γεννήθηκε στις 7 Μαΐου 1993 στο Havering του Λονδίνου της Αγγλίας. Δεν γνωρίζουμε πολλά για την παιδική του ηλικία ή για τους γονείς του. Δεν έχει αποκαλύψει πολλά για τη ζωή του που χρονολογείται.

Ήταν ο αγώνας μεταξύ του AJ Styles, του Christopher Daniels και της Samoa Joe στο TNA Unbreakable 2005 που τον ενέπνευσε να είναι παλαιστής. Μερικές από τις κινήσεις της υπογραφής του είναι το χταπόδι σιδήρου, ο δολοφόνος του αέρα, ο σιωπηλός ψεύτης και ο Pip Pip Cheerio.